• images/slide/1.jpg
  • images/slide/2.jpg
  • images/slide/3.jpg
   

logo

   

Wizyta uczniów i nauczycieli w Hiszpanii w ramach partnerskiego projektu szkół Comenius

Szczegóły

Podczas wizyty nauczyciele krajów partnerskich poznali sposób funkcjonowania szkoły podstawowej, mieli okazję obserwować zajęcia prowadzone przez hiszpańskich nauczycieli oraz wymienić doświadczenia podczas wspólnych spotkań metodycznych.
Uczniowie, podczas pobytu mieszkali u rodzin uczniów szkoły goszczącej, dzięki czemu mogli poznać codzienne życie typowej hiszpańskiej rodziny. Uczestniczyli również w zajęciach integracyjnych w szkole a popołudniami zwiedzali miasto i okolice.
Wszystkie te działania miały na celu przybliżenie historii i kultury Hiszpanii. Dla dzieci była to też okazja do wykazania się znajomością języka angielskiego.
Wyjazd był wielkim przeżyciem dla uczniów, którzy po raz pierwszy wyjechali zagranicę.
Oto relacja jednej z uczennic:
Od września 2011 roku, jako uczennica Szkoły Podstawowej w Dąbrowie nad Czarną biorę udział w międzynarodowym projekcie Comenius. Jednym z partnerów projektu jest Szkoła Podstawowa w Cintruenigo w Hiszpanii. To właśnie tam   pojechałam z koleżankami i kolegami oraz nauczycielami pod koniec marca. Wizyta trwała cztery dni i była bardzo ciekawa. Rodzina, u której mieszkałam przyjęła mnie bardzo serdecznie, a dziewczynka, która mnie przywitała miała na imię Leyrey.
Podczas pobytu chodziłam do szkoły, gdzie wraz z innymi dziećmi mieliśmy różne zajęcia. Dzięki nim poznaliśmy się wzajemnie, prezentowaliśmy swoje kraje i mieliśmy również okazję ćwiczyć umiejętność posługiwania się językiem angielskim.  Nauczyciele zorganizowali też dla nas zajęcia sportowe.
Po lekcjach z nowo poznanymi koleżankami zwiedzałam miasteczko, a popołudnia i wieczory spędzałam z rodziną.
W sobotę wszyscy wspólnie pojechaliśmy na wycieczkę do Pampeluny, stolicy regionu Navarra. To piękne miasto, pełne zabytków i słynące z organizowanych tam wyścigów byków. Zwiedziliśmy również średniowieczny  zamek w miejscowości Olite.
W niedzielę przed wyjazdem do domu spotkaliśmy się wszyscy na kolacji pożegnalnej. Żal było nam się rozstawać, wszyscy zaprzyjaźniliśmy się ze sobą i bardzo miło spędziliśmy ten czas.
Wyjazd do Hiszpanii to była dla mnie wielka przygoda, której nigdy nie zapomnę, a ludzie, których tam poznałam byli bardzo życzliwi i otwarci.
Justyna Nowicka, kl. VI

Wizyta w Hiszpanii była doskonałą okazją do integracji środowiska nauczycieli i uczniów krajów partnerskich. Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę, wykazali się umiejętnościami językowymi, wiedzą na temat kraju, jak również sprawnością fizyczną. Było to dla nich doświadczenie, które na pewno uświadomiło im różnorodność kulturową, potrzebę jej poznawania i tolerancji.


Wizyta w Hiszpanii

   
© by Wojciech Wójcik